S obtěžováním se nebojte svěřit, radí dětem odborníci

20. srpna 2010

Pelhřimovský deník – 20.8.2010

Táborníci z Eše u Pacova už vědí, jak se na internetu nestat snadným terčem pedofilů

Nella Kyselová

Eš – Dvanáctiletý Honza tráví prázdniny na letním táboře v Eši u Pacova. Je jedenáct hodin dopoledne a on sedí u počítače v táborové jídelně a surfuje na chatu Lidé.cz. Jeho počínání sleduje téměř stovka jeho kamarádů z tábora, odborníci od policie a specialisté na internet ze společnosti Seznam.

Z Janičky se může vyklubat pedofil

Na letní tábor včera přijeli proto, aby dětem ukázali, jaká nebezpečí na ně na síti číhají. Honza právě kliknul na jednu z chatových místností. Čekalo tam na něj hned několik „přátel“, kteří by si s ním chtěli psát. „Je mi deset. Hledám kamarádku, se kterou bych si mohla povídat,“ hlásí chatařka pod přezdívkou Janička.
„Pod pseudonymem na chatu se vůbec nemusí skrývat desetiletá holčička. Může to být čtyřicetiletý muž, který nemá zrovna přátelské úmysly“ varuje přítomné táborníky Martin Kožíšek ze Seznamu. „Pokud si s takovou Janičkou začnete psát a ona se vás bude ptát, jestli máte web kameru a foťák, může to znamenat, že to není nová kamarádka, ale pedofil, který se bude brzy dožadovat vašich lechtivých fotografií,“ pokračuje Kožíšek.
„Co byste dělali, kdyby někdo na internetu takové věci po vás chtěl?“ ptá se Karel Kuchařík, odborník na internetovou kriminalitu z pražského policejního prezidia.
„Já bych to někomu řekla,“ ozývá se děvče z publika. „Jo, třeba mamce nebo policii,“ přidává se chlapec, který sedí vedle ní. „Správně,“ chválí děti Kuchařík. „Když se vám něco takového stane, hlavně se nebojte o tom mluvit a se vším se svěřit člověku, kterému důvěřujete,“ zdůrazňuje kriminalista a přidává jednu neméně důležitou radu. „Na internetu na sebe nikdy neprozrazujte osobní údaje nebo to, kam chodíte do školy. To by mohl pachatel velmi snadno zneužít,“ nabádá Kuchařík. Beseda se dětem líbí. Zájem u nich vzbudí i film nazvaný Seznam se bezpečně. Ten na skutečných příbězích ukazuje, jaká nebezpečí dětem na internetu hrozí. „To bylo hustý,“ ozývá se po skončení promítání z publika. „Určitě si dám pozor, než si na chatu s někým začnu psát,“ šeptají děti. Osvětovou akci chválí i pracovník tábora Josef Jursík. „Je dobře, že mladí poznají, co jim hrozí. Snad se z toho i poučí a informace nepřijdou na zmar,“ uzavírá Jursík.

Foto popis| BEZ PŘIPOJENÍ. Na táboře v Eši se děti musí bez internetu obejít. Díky včerejší besedě s odborníky (na snímku hovoří specialista na sociální sítě ze společnosti Seznam Martin Kožíšek) vědí, jak si doma po připojení na síť mají počínat, aby se vyhnuly nebezpečí, které tam na ně číhá.

Sdílet na sítích