Seznam filtruje spamy pomocí umělé inteligence

20. července 2004

Praha, 20. 7. 2004 – Seznam.cz zavedl jako jediná společnost poskytující v ČR freemailové služby unikátní nastavení systému SpamAssassin. Vyhodnocování spamů se zpřesnilo o 100 %. Systém využívá poznatků heuristiky a zvyšuje uživatelský komfort.

Heuristika je uměním objevovat. Při vyhodnocování spamů (nevyžádané pošty) je zapotřebí objevit  ty “správné” informace signalizující, že elektronická pošta obsahuje spamy. Přesně k tomu slouží systém SpamAssassin. Unikátní nastavení tohoto systému používá jako jediný v České republice Seznam.cz. Jedinečnost tohoto systému spočívá v tom, že funguje na bázi umělé inteligence, je totiž založen na zkušenosti a učí sám sebe.

Jak taková heuristická analýza (rozbor) spamů probíhá? Systém sám provede analýzu obsahu souborů z hlediska jejich naprogramování. Dokáže se chovat inteligentně, nalézt ještě neznámý spam a dokonce sám sebe a svou databázi spamů aktualizovat. Nevyžádaná pošta je rozeznávána na základě slov a symbolů, které spamy obvykle obsahují. Unikátní nastavení antispamového systému na Seznam.cz analyzuje jako filtr strukturu mailu, zkontroluje a porovná ji s databází klíčových slov spamů. Například mezi nejčastější slova, která spamy obsahují, patří viagra on-line a penis enlargement.

Díky tomuto systému Seznam.cz zpřesnil vyhodnocování spamů o 100 % a může svým uživatelům poskytnout 99 % jistotu, že jejich e-mail bude zbaven nevyžádané pošty. Všechny takto označené spamy jsou každému uživateli v jeho osobní schránce automaticky přesunovány do stejnojmenné složky. Tímto jedinečným řešením se Seznam.cz snaží vycházet vstříc svým uživatelům a zvyšovat komfort a bezpečnost při používání elektronické pošty.

Sdílet na sítích