4. 12. 2006

Za výpadek na emailu se všem uživatelům omlouváme

Praha, 4.12.06 – Opakovaná závada na stejném zařízení dodaném společností IBM zavinila o víkendu další výpadek na seznamáckém emailu. Postihl asi dvacet procent schránek z celkového počtu 5 milionů. Za vzniklé potíže se Seznam upřímně omlouvá.

Havárie jednoho z diskových polí emailu měla v sobotu kolem 18. hodiny za následek nedostupnost části emailových schránek. Uživatelé dostali v prvních chvílích upozornění o interní chybě systému, o dvě hodiny později už bližší vysvětlení příčin a omluvu. Seznam okamžitě kontaktoval dodavatele hardwaru a ve spolupráci s ním zahájil opravu.


Díky tomu se už v neděli v poledne podařilo vrátit data asi 300 tisícům uživatelů. Další provoz na serverech emailové pošty se obnovoval během neděle a noci  a zároveň technici Seznamu řešili doručování velkého množství pošty zaslané do poškozených schránek během víkendu. Aby se tak velké přesuny dat urychlily, došlo také k přednastavení spamového filtru na přísnější kritérium. Fronta doručovaných emailů se tak podstatně zmenšuje –  Seznam předpokládá, že stihne tuto část dat doručit během pondělí. Zároveň  se podařilo obnovit provoz  na většině poškozených  serverů a schránky uživatelů  by tedy měly  normálně fungovat.


Opakovaný výpadek diskového pole rozhodli technici Seznamu řešit kompletní výměnou tohoto zařízení za zcela nové. V následujících dnech budou data přesouvána na nové místo. Tento přesun uživatelé nijak nepocítí, jejich schránky budou normálně fungovat. Operace potrvá minimálně dalších deset dní.


Mimořádnou službu měli díky opravě jak technici Seznamu,  tak jeho technický ředitel . Pro informace směrem k veřejnosti pak tisková mluvčí Seznamu a produktový manažer emailové služby. Od pondělí přednostně vyřizuje všechny emailové dotazy uživatelů helpdesk.   


Přestože Seznam začal na podzim letošního roku budovat záložní serverovnu v telehousingovém sále společnosti Telefónica O2 v pražských Strašnicích, kde by měla být v budoucnu uchovávána všechna data, nemůže v současné době vyloučit ztrátu dat z některých poškozených schránek. Jedná se jen o ty schránky, které uživatelé používali v okamžiku výpadku služby. Za tuto skutečnost se Seznam všem postiženým uživatelům velice omlouvá.