Realita českých realit pod lupou: Mezi pronájmy vévodí byty. Největší nabídku najdeme ve středních Čechách a na jihu Moravy.

26. května 2015

V Česku mezi pronajímanými nemovitostmi jasně dominují byty, které tvoří 90 % veškerých nemovitostí určených k pronájmu. Zejména v Praze a Středočeském kraji patří jejich nabídka k nejvyšším. Na trhu se objevují také garáže či rodinné domy, oproti tomu chaty a další nemovitosti k pronájmu jsou spíše výjimkou. Byt pronajmete za necelý měsíc, přičemž nejrychleji zmizí z nabídky na Plzeňsku, na Liberecku to trvá dvakrát tak dlouho. Pardubicko a Vysočina jsou pak regiony patriotů, kteří upřednostňují dlouhodobou investici do vlastního bydlení spíše než pronájem nemovitosti.

„V průběhu března a dubna letošního roku byla každá devátá z deseti pronajatých nemovitostí byt. Pronájmy zaujímají čtvrtinu z více než 100 000 nabídek na největším českém realitním serveru Sreality.cz. Proto se staly hlavním tématem druhého vydání Reality českých realit, jehož výsledky představujeme v infografice, ve které také najdete strukturovaný přehled,uvádí Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz. „I když se pronajímají zejména byty, desetinu pronajímaných nemovitostí tvoří rodinné domy a garáže. Ve Středočeském či Jihomoravském kraji, kde se daří tuzemské turistice, nalezneme v nabídce i chaty. Ostatní nemovitosti, jako např. vily či chalupy, jsou na trhu pronájmů spíše raritou,“ dodává Zadák.

Nájemníky bude vlastník bytu hledat nejčastěji 25 dní. Nejrychleji se přitom pronajímají byty na Plzeňsku, kde z nabídky bytů určených k pronájmu zmizí zpravidla za 15 dní. O den déle to bude trvat v Pardubickém kraji (16 dní). Na druhé straně téměř dvakrát tak dlouho trvá pronajmutí bytu v Ústeckém kraji, a to celých 29 dní, na Liberecku pak 28 dní. Nejvíce bytů k pronájmu najdeme v Praze (9 774), nejméně na Vysočině (149) a na Karlovarsku (247).

image

Celá infografika ke stažení

Pronájmy v regionech ovlivňuje míra nezaměstnanosti a pohyb obyvatel

Doba potřebná k pronajmutí bytu však sama o sobě ucelenou představu o trhu s nemovitostmi nedává. Je třeba sledovat i další ukazatele. Vezmeme-li si jako příklad Prahu a Středočeský kraj, kde je nejmenší míra nezaměstnanosti (mezi 5 a 6 %) a zároveň nejvyšší roční přírůstek obyvatel vzniklý stěhováním (více než 10 tisíc), nepřekvapí nás, že nájmy zde patří k nejvyšším. „Jednoduše řečeno je zde po bytech velká poptávka a jejich pronájem může vlastníkům zajistit slušný zisk. Podobnou situaci můžeme sledovat v plzeňském či jihočeském regionu. To, že zde nájemní byty mizí z nabídky takovou rychlostí, způsobuje jejich menší množství i nižší cena,“ shrnuje Zadák.

Pardubicko a Vysočina jsou z několika důvodů velmi specifické kraje. V obou je jedna z nejmenších nabídek bytů k pronájmu (337, resp. 149). Nezaměstnanost se zde pohybuje okolo 9, potažmo 11 %. V únoru jsme zjistili, že i počet bytů k prodeji v těchto regionech patří v ČR k nejnižším. „Tento stav vybízí k závěru, že jde o kraje patriotů. Lidé zde častěji investují do koupě pozemku či rodinného domu,“ vyvozuje Zadák. Podobný trend můžeme sledovat i v Olomouckém kraji, kde je ale nabídka nájemních bytů vyšší (625). „Širší nabídku v porovnání s předchozími dvěma kraji bych přisuzoval většímu počtu vysokoškoláků na Olomoucku. Díky studentům se tak pronajímání bytu více vyplatí,“ komentuje Zadák.

Na Královéhradecku se byt pronajme rychleji než na Zlínsku.  Na jihovýchodě Moravy jsou ale ceny nájmů vyšší. V prvně jmenovaném se byt obvykle pronajme za pouhých 19 dní, což je čtvrtá nejkratší doba v ČR. Oproti tomu na Zlínsku bude majitel bytu čekat až 27 dní a cena jeho pronájmu je přitom jedna z těch vyšších v republice (8 000 Kč). Michal Zadák k tomu proto dodává: „Z porovnání těchto dvou krajů vyplývá, že na Zlínsku je zájem o nájemní bydlení nižší, ale ne natolik, aby srazil cenu nájmu bytu na minimum.“

V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji je druhá nejvyšší nabídka nájemních bytů v ČR (2 700). Na severu Moravy jsou však byty nejlevnější ze všech regionů, nájemce zde zaplatí nejčastěji 6 000 Kč/měsíc. Naproti tomu na jihu Moravy je měsíční nájem po Praze druhý nejdražší (9 375 Kč).  „Při hledání příčiny cenového rozdílu nám může napovědět pohyb obyvatel. Ze severu Moravy se podle ČSÚ ročně odstěhuje na tři tisíce lidí, což je nejvyšší úbytek obyvatel vzniklý stěhováním v celé ČR. Není se čemu divit, když se zde míra nezaměstnanosti pohybuje okolo osmi procent. Je tedy možné říci, že lidé hledají uplatnění jinde, třeba právě v Jihomoravském kraji, respektive Brně. Při bližším pohledu na data z Jihomoravského kraje totiž zjistíme, že značná část nájemního bydlení se nachází právě v tam. K dispozici jsou v Brně hlavně menší byty – jedno a dvoupokojových bytů je zde téměř třikrát více než tří a čtyřpokojových. Cenu zde tedy znovu ovlivňuje zvýšená poptávka, zejména po malých bytech pro studenty či přistěhovalou novou pracovní sílu,“ uzavírá Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Pronájem rodinných domů, garáží a chat se řídí regionálními specifiky

Pronájem domů v Česku není příliš obvyklý, z celkové nabídky tvoří domy k pronájmu 7 %. Téměř v devíti případech z deseti jde o rodinné domy. Vily či chaty se pronajímají minimálně. Rodinné domy jsou přitom nejčastěji k pronájmu v Praze (544) a ve Středočeském kraji (472). Nejrychleji ale lze pronajmout rodinný dům na jihu Moravy (27 dní), kde je však nabídka omezenější (114). Naopak nejdéle bude majitel čekat na Zlínsku (89 dní) a v Jihočeském kraji (83 dní). „Rodinné domy si nejčastěji pronajímají společnosti, které v regionu působí a potřebují si tam zajistit místo, odkud mohou jejich zaměstnanci pracovat či kde je mohou ubytovat. Proto je největší nabídka právě v Praze či blízkém Středočeském kraji. Pronájem rodinného domu soukromou osobou je dle mé zkušenosti spíše výjimkou,“ uvádí Zadák.

Velmi podobná je v Česku nabídka pronájmů garáží a garážových stání. Nejčastěji se s takovými inzeráty setkáme logicky ve velkých městech, kde může být s parkováním problém. V nabídce nemovitostí k pronájmu se občas objeví i s chaty. Za povšimnutí stojí, že téměř polovina právě pronajímaných chat se nachází ve Středočeském a Jihomoravském kraji. „Jde o regiony, které jsou atraktivní pro tuzemské cestovatele. Předpokládáme, že v letních měsících budou majitelé aktivnější a nabídka chat k pronájmu vzroste. Zejména pak v Jihočeském a Zlínském kraji,“ komentuje Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Zdroj dat: Sreality.cz a ČSÚ

image

Celý přehled ke stažení 

Sdílet na sítích