Kyberšikana se týká 51 % dětí. Její tragické důsledky popisuje inscenace #jsi_user

7. února 2017

Více než polovina dětí mezi 11 a 17 lety se setkalo s kyberšikanou, obětí vydírání se stalo 8 % z nich. Jak mohou rodiče své děti chránit? „V první řadě by si měly děti uvědomit, že internet jim neposkytuje žádnou anonymitu. A proto by se měly na sociálních sítích chovat stejně, jako v reálném světě třeba při komunikaci se svými přáteli,“ říká Martin Kožíšek, autor projektu Seznam se bezpečně. Ten spolu se Studiem Ypsilon stojí i za inscenací #jsi_user, která vypráví tragický příběh kyberšikany pravděpodobně první české internetové celebrity. Od dnešního dne je lidem k dispozici zdarma ke zhlédnutí na internetové televizi Stream.cz. Na domovské stránce Seznam.cz na něj upozorňuje speciální Krasty s falešnou identitou.

Jedním z nejrozšířenějších projevů kyberšikany jsou verbální útoky, s nimiž se setkalo 34 % dětí. „Internet – a to nejen u dětí – vzbuzuje zdání anonymity. Ta posiluje sebevědomí především těch agresorů, kteří by si v reálném světě na žádný atak netroufli, nebo by je to dokonce ani nenapadlo. A právě to jsme chtěli ukázat s Braňem Holičkem v inscenaci #jsi_user. Její text je z 99 % procent složený z reálných komentářů, které lidé adresovali pravděpodobně první české internetové celebritě Michalu Kolesovi,“ popisuje Kožíšek a dodává: „Šlo o duševně nemocného člověka, který nedokázal žít běžný život. Proto mu internet nahrazoval běžný sociální kontakt, kamarády, hospody či výlety. A nakonec nejspíš kvůli pozornosti, již mu jeho takzvaní přátelé věnovali, skončil jeho život tragicky.“

image

Obrázek ke stažení.

Režisér inscenace #jsi_user Braňo Holiček doplňuje podstatu společné vize, která stála na úplném začátku spojení Ypsilonky a Seznam.cz před více jak třemi lety: „Chceme ukázat, že i venku, mimo interner, je hezká grafika. Aby si lidé uvědomili, že čím dál tím méně žijí reálný život a čím dál tím více žijí ten virtuální. Chceme inscenací upozornit na to, že svět není složený jen z jedniček a nul, ale rozhodně jsme nevytvořili ani školní besídku na téma děti na internetu. Představení #jsi_user v tomto smyslu není jemné nebo korektní, protože svět kolem internetu sám takový není.“

Podle výzkumů je v nebezpečí každé druhé dítě

Počet chytrých telefonů s připojením na internet, které děti nosí ve svých kapsách, neustále narůstá. V současnosti je u sebe nosí přes dvě třetiny žáků pátých tříd. V deváté třídě je to dokonce 84 % dětí. Úměrně tomu je delší i doba, kterou tráví na internetu a nad níž nemají rodiče vůbec žádnou kontrolu.Výzkumu rizikového chování českých dětí v prostředí internetu UP Palackého v Olomouci a společnosti Seznam.cz vyplývá, že 51 % dětí ve věku mezi 11 a 17 lety má osobní zkušenost s některým z projevů kyberšikany. „Jedním z nejzávažnějších je vydírání, se kterým se setkalo 8 % z nich. Jde o vysoce alarmující číslo, protože nejbližším člověkem, kterému by se děti svěřily, jsou jejich kamarádi. Teprve až v okamžiku, kdy si nevědí rady, se svěřují dospělým, tedy učitelům či rodičům,“ upozorňuje Martin Kožíšek.

 

Věděli jste, že:

50,90 % dětí má zkušenost s kyberšikanou

54,30 % dětí komunikuje na internetu s neznámými lidmi

26,20 % dětí by vyhovělo nabídce neznámého člověka o přidání do přátel na Facebooku

26,92 % dětí bylo požádáno, aby probíhající komunikaci udrželo v tajnosti

 

Kyberšikana má několik jevů, více a méně závažných

7,91 % dětí se setkalo s vydíráním na internetu

34,33 % dětí se setkalo s verbální útoky na internetu (středně)

11,82 % dětí má zkušenost s krádeží identity (= falešný profil, který vystupuje mým jménem)

34,80 % dětí má zkušenost s tím, že se jim někdo dostal na účet = přihlásil se na jejich účet

a 11,82 % se kvůli tomu dostalo do problémů = například, když jim útočník změnil heslo a oni se ke svému účtu už nemohli dostat

Sdílet na sítích