Lenka Kabrhelová a její tým chystají v Seznamu nový podcast 5:59

Hana Holubová 29. března 2022

Tým Lenky Kabrhelové, který vybudoval jeden z nejúspěšnějších tuzemských podcastů Vinohradská 12, uvede svůj nový audio pořad 5:59. Podcast bude vycházet každý všední den pod hlavičkou české internetové jedničky Seznam.cz a její zpravodajské redakce Seznam Zprávy. První díl vyjde 11. dubna v 5:59 na www.seznamzpravy.cz či na platformě Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

„Ve zpravodajském podcastu 5:59 navážeme na formát, který jsme vyvíjeli uplynulé tři roky. Každý všední den nabídneme ucelený pohled na jedno zpravodajské téma, které hýbe světem kolem nás. V současnosti je víc než kdy jindy zjevné, že k orientaci v často překotném dění potřebujeme souvislosti a kontext. Podcast 5:59 nabídne už za minutu šest ty nejdůležitější informace pro start do nového dne. Dál budeme pracovat s originálním sound designem a experimentovat s možnostmi vyprávění,“ říká Lenka Kabrhelová, která byla v minulosti rozhlasovou zahraniční zpravodajkou v Rusku a USA a za podcast Vinohradská 12 dostala novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

Lenka Kabrhelová, foto: David Neff

„Podcast 5:59 je pro každého, kdo má rád kritickou novinařinu, chce znát souvislosti a zprávy zkoumá z různých úhlů, nerad ztrácí čas a chce to nejdůležitější poslouchat v souvislostech. Bez omáčky, do hloubky,“ říká Radek Kedroň, zástupce šéfredaktora Seznam.cz pro investigativu a publicistiku.

Tým podcastu 5:59 na Seznam.cz

V novém podcastu 5:59 budou stejně jako ve Vinohradské 12 pracovat na pozici editorů Pavel Vondra, Matěj Válek a Barbora Sochorová. Jejich úkolem je zajistit přípravu pro moderátorku a odpovídají za obsahovou kvalitu celého dílu. Barbora Sochorová kromě editorské práce zastává i pozici producentky. Nedílnou součástí týmu je Dominika Kubištová, která zajišťuje komunikaci na sociálních sítích, a zároveň je i koeditorkou podcastu. Hudební výbavy 5:59 se ujal hlavní sound designér Martin Hůla, který skládá veškerou hudbu, a zároveň se podílí na míchání jednotlivých dílů společně se sound designérem Davidem Kaiserem. Ten zpracovává natočené audio, osazuje ho hudbou a vkládá klipy.

Tým podcastu 5:59, foto: David Neff

Twitter Podcastu 5:59

Instagram Podcastu 5:59

Podcasty redakce Seznam Zpráv

S podcastovou tvorbu začala redakce v prosinci 2019. Ke konci roku 2021 pořady sbíraly průměrně 260 tisíc digitálních poslechů týdně. Tým pod vedením Hany Němečkové připravuje podcasty o politice, byznysu, zahraničních událostech nebo fotbalovém zákulisí. Audio pořady jsou dostupné k přehrání jak na samotném webu SZ.cz, tak na platformě Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích. Mezi nejpopulárnější patří Vlevo dole politických komentátorů Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího, investiční rádce Ve vatě nebo hard talk rozhovory, které v podcastu Ptám se já vedou Marie Bastlová a Veronika Sedláčková.

Dosud nejposlouchanějším podcastem Seznam Zpráv je série České podsvětí, kde investigativní novinář Josef Klíma vzpomíná na politické i kriminální kauzy od 90. let do současnosti. Nasbírala už přes 2,5 milionu digitálních poslechů.

Lenka Kabrhelová (*1977)

Novinářka, moderátorka, autorka oceňovaného podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12. V ČRo působila také jako reportérka a zahraniční zpravodajka v Rusku (2008-2013) a USA (2013-2017). V roli korespondentky informovala o přelomových událostech posledního desetiletí, od války v Gruzii až po americké prezidentské volby, které do Bílého domu dovedly Donalda Trumpa.

Je držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2020. V roce 2017 získala v USA prestižní novinářské ocenění „Nieman Fellowship“ na Harvardově univerzitě, kde se během ročního pobytu zabývala polarizací médií a vztahy střední Evropy k Rusku a Spojeným státům.  V roce 2009 získala cenu Českého literárního fondu pro novináře do 33 let.

Zásadní novinářské zkušenosti nasbírala letech 2002-2006, kdy působila v české redakci BBC World Service v Praze a částečně v Londýně. Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na FSV UK v Praze.

Hana Holubová

PR specialista

Sdílet na sítích