Od bestsellerů k podcastu: Jaroslav Kmenta připravil ve spolupráci se Seznam Zprávami audio sérii Prohnilí

Hana Holubová 10. října 2022

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta v podcastu Prohnilí vychází ze svých knih o Andreji Babišovi, Milošovi Zemanovi nebo Vítu Bártovi. Výpravná podcastová série, na které spolupracuje audiotým Seznam Zpráv a podcastové studio Storylab Audio, má devět dílů.

Podcast Prohnilí mapuje deset let investigativní práce Jaroslava Kmenty v podsvětí tuzemské politiky. Začíná vstupem politicko-podnikatelského subjektu Věci veřejné na českou politickou scénu a vrcholí odhalováním korupčního podhoubí hnutí ANO Andreje Babiše. Nebudou chybět ani díly o černých duších pohybujících se kolem Miloše Zemana, spisu Krakatice a neopomene ani takzvané „modré kmotry“ – lobbisty, kteří se na přelomu milénia pohybovali v blízkosti členů ODS. 

„Ne vždy a ne všechno je na politice špatné. Stejně jako ne všichni politici jsou prohnilí. Jen se občas stane, že ti větší ‚zlouni‘ mají ostřejší lokty než ti druzí, a tak se stává, že ti všehoschopní jsou pak víc vidět, mají důležité funkce a tendence je zneužívat,“ říká Jaroslav Kmenta o hlavních postavách série. 

Jaroslav Kmenta, foto: Michal Šula

První díl ZDE

V podcastu se hlavní role vypravěče chopil právě Kmenta, nechybí ale ani jeho novinářští kolegové ‒ šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík, Jana Klímová z Hospodářských novin, politický reportér a podcaster Václav Dolejší nebo šéfredaktor časopisu Reportér Robert Čásenský. Společně přiblíží zákulisí novinářské práce na nejzásadnějších politických kauzách posledních 15 let.

„Jardu Kmentu znám desítky let jako kolegu, ohromného profíka a také skvělého vypravěče a autora. Jsem rád, že se rozhodl na podcastu spolupracovat právě s naším týmem. Série Prohnilí skvěle doplní naše audio pořady České podsvětí, Odkryto nebo Ve stínu,“ říká šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

„Zkouším jít cestou podcastů i proto, abych udržel kontakt s mladou generací, pro kterou začínají být novou formou čtení. A Seznam Zprávy mají podle mého názoru nejlepší podcasty a vynikající profíky v oboru,“ vysvětluje Kmenta, proč se spojil právě se Seznamem. „Překvapilo mě, jak se dá díky podcastu udělat ze zajímavého příběhu ještě lepší story. Zvukové vjemy a originální dramaturgie dodávají mým vyprávěním téměř filmový rozměr. Přijde mi to, jako když vyrábíme film bez obrazu,“ dodává.

Hlavní příběhové linky vycházejí z Kmentových bestsellerů Všehoschopní – Superguru Bárta, Boss Babiš, Rudý Zeman nebo Babišovo Palermo. Režie se ujal Damian Machaj, který už s audiotýmem Seznam Zpráv spolupracoval na sériích České podsvětí nebo investigativních vyprávěních z cyklu Odkryto. 

„Vycházíme z Jardových knih. Text nezpracováváme do klasické audioknihy, ale adaptujeme do audio vyprávění – pracujeme s hereckými rekonstrukcemi některých situací, ale taky s archivními zvuky a autentickými rozhovory. Už originální knižní materiál je skvělý a první díly, které máme hotové, vypadají velmi dobře,“ vysvětluje Machaj kreativní proces. 

Podcasty Seznam Zpráv

Podcast Prohnilí vzniká v podcastovém týmu Seznam Zpráv. Připravují ho Jaroslav Kmenta, scenáristé Petr Koubek a Josef Kokta, režisér Damian Machaj a dramaturgyně Lucie Kryzová. Vzniká ve spolupráci s audiotýmem Seznam Zpráv šéfproducentky Hany Němečkové. Premiéra: říjen 2022. Podcasty Seznam Zpráv, mezi které patří například politická talkshow Vlevo dole, denní podcast 5:59, rozhovory Ptám se já nebo investiční poradna Ve vatě, zaznamenávají přes dva miliony digitálních poslechů měsíčně. Poslouchejte je na SZ.cz, platorfmě Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích. 

Hana Holubová

PR specialista

Sdílet na sítích