Seznam Zprávy jako první zveřejní, kdo se stane vítězem druhého kola prezidentské volby

Hana Holubová 24. ledna 2023

Datoví specialisté Seznam Zpráv připravili i pro druhé kolo prezidentské volby původní predikci výsledků. Ta, kterou Seznam Zprávy publikovaly během sčítání prvního kola, byla nejpřesnější a nejrychlejší z těch, které se během sobotního odpoledne na českém internetu objevily. Čtenáři znali přesné výsledky už 35 minut po uzavření volebních místností.

Na Seznam Zprávách se tedy už pár desítek minut po uzavření volebních místností lidé dozví, kdo se stane prezidentem České republiky po Miloši Zemanovi. Predikce prozradí výsledek voleb dříve než oficiální sčítání Českého statistického úřadu.

Jak predikce vzniká?

„Model počítáme z průběžných výsledků sečtených okrsků a využíváme detailní znalosti výsledků minulých voleb. Pro konečný výsledek prezidentské volby pak stačí jen zlomek dat z ČSÚ, konkrétně v prvním kole jsme ho s kolegou Michalem Škopem měli spočítaný už při dvou procentech sečtených hlasů, a to s odchylkami jen v řádech desetin procent od konečného výsledku,“ říká spoluautorka volební predikce Seznam Zpráv, datová novinářka Kateřina Mahdalová. Dodává, že na rychlost predikce má vliv i odstup jednotlivých kandidátů od sebe. Pokud mají kandidáti velmi těsné volební zisky, predikce neurčí výsledky hned v prvních okamžicích, ale o chvíli později, nicméně stále výrazně dříve, než doběhne sčítání hlasů.

O postupu Andreje Babiše a Petra Pavla do druhého kola se čtenáři Seznam Zpráv dozvěděli pět minut od chvíle, kdy ČSÚ zveřejnil první sečtené hlasy. Přesnost predikce u nepostupujících kandidátů byla už v tuto chvíli na desetiny procent a zcela spolehlivě určila jejich pořadí. Výsledek vítězů byl velmi těsný, přesto byli autoři predikce schopni předpovědět vítězství Petra Pavla zhruba do 15 minut od prvních sečtených hlasů. Tato data ČSÚ zveřejňuje zhruba 20-25 minut po skončení voleb, čtenáři tedy znali přesné výsledky už po 35 minutách po uzavření volebních místností.

Volební predikci pro 2. kolo najdete v sobotu odpoledne na homepage Seznam Zpráv i na hlavní stránce Seznam.cz.

Hana Holubová

PR specialista

Sdílet na sítích