Seznam.cz slavnostně otevřel své druhé datové centrum Nagoja v Benátkách nad Jizerou

Aneta Kapuciánová 9. března 2023

Z důvodu pokračujícího úspěchu na trhu a s tím souvisejícího růstu potřebného k výkonu zpracovávaných dat vybudovala společnost Seznam.cz vlastní, již druhé datové centrum nesoucí název Nagoja. Jedná se tak o další krok na cestě k tomu, stát se zcela nezávislým subjektem na externích dodavatelích. Nová budova zabírá plochu přibližně 1 200 metrů čtverečních a na projektu spolupracovala česká internetová jednička v roli investora s hlavním projektantem, společností Systeming.cz, a generálním dodavatelem, firmou Altron.

„Společnost Seznam.cz je náš dlouhodobý partner, se kterým jsme v roce 2013 postavili datacentrum Kokura, a nyní završujeme další úspěšný projekt, na němž jsme pracovali poslední rok. Nagoja je technologicky vyspělé řešení plné moderních technologií, které jsme vyvinuli v našem vývojovém centru. Tyto technologie umožní efektivní provoz po ekonomické i ekologické stránce a zajistí pro datové centrum možnost budoucího rozvoje,“ říká ředitel technologické divize Altron a.s. Pavel Kvasnička.

Datové centrum Nagoja v Benátkách nad Jizerou

Stavba se nachází mimo hlavní město v blízkosti exitu 27 dálnice D10 (směr z Prahy) v Průmyslové ulici v Benátkách nad Jizerou. Poklepání na základní kámen stavby proběhlo 22. února 2022 a za více než rok, konkrétně 9. března 2023, byl v datacentru spuštěn zkušební provoz.

Investice do datacentra a přilehlého pozemku činí zhruba 300 miliónů korun a v porovnání s výstavbou prvního datacentra Kokura se náklady na jednotku instalovaného výkonu pro IT podařilo snížit na polovinu. Díky velké rozloze pozemku, na kterém datacentrum stojí, je na něm v případě potřeby v budoucnu možné postavit další stavbu nebo fotovoltaickou elektrárnu.

Tři megawatty a vlastní servery

„Ve srovnání s datovým centrem Kokura budeme mít v Nagoje k dispozici až tři MW pro IT vybavení. V datovém centru se do dvou sálů vejde přes 200 serverových racků, každý s příkonem až do 15 kW. Designem jsme cílili především na umístnění serverů, které si už nějakou dobu sami vyvíjíme a sestavujeme. Další inovací bude využití přímého freecoolingu pro chlazení serverů. Díky velké podzemní nádrži využijeme v létě k chlazení dešťovou vodu. Celkově tedy v maximální míře chladíme přímým venkovním vzduchem prohnaným přes filtry a případně upraveným na požadovanou vlhkost v limitních stavech. To nám dovolí zcela vynechat strojové chlazení,“ říká Vlastimil Pečínka, technický ředitel ve společnosti Seznam.cz, a dodává, že Seznam.cz přemýšlí ekonomicky i ekologicky a cílí na PUE 1,1. To znamená, že při spotřebě serverů v hodnotě 3 MW je celkový odběr datacentra pouze cca 3,3 MW. Přitom standardem na trhu je ukazatel PUE stále v hodnotách 1,3 až 1,5. Zároveň česká internetová jednička pokračuje v budování fyzické infrastruktury expanzí ve svém původním datovém centru Kokura. To bude probíhat celý rok 2023 s očekávaným spuštěním na jaře 2024.

Nagano končí. Stěhování do Nagoji začíná

Nagoja zcela nahradí současnou instalaci serverů v datovém centru Nagano pronajatém od společnosti O2 od roku 2006. Stěhování začíná již v polovině března tohoto roku a je naplánované do května téhož roku, to vše za plného provozu. V roce 2023 tak Seznam.cz disponuje dvěma vlastními datacentry (Kokura a Nagoja) s cílovým výkonem 2×3 MW a jedním pronajatým (Ósaka – datové centrum Stodůlky od O2).

Název Nagoja vznikl interně s cílem udržet zkratku NG a pokračovat v tradici pojmenovávat datacentra po japonských městech. Tradici založila v roce 2015 svým názvem Kokura. Název byl zvolen s ohledem na již využívané Nagano, a také protože v sobě skrývá příběh štěstí.

Aneta Kapuciánová

PR manažerka a tisková mluvčí

Sdílet na sítích