Seznam.cz může navýšit svůj podíl ve vydavatelství Borgis. To nově vede tříčlenné představenstvo

Aneta Kapuciánová 3. července 2023

Společnost Seznam média, která je součástí skupiny Seznam.cz, může na základě prvostupňového rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže převzít společnost Silky Zdeňka Porybného, které patří vydavatelství Borgis. Do čela vydavatele deníku Právo a dodavatele obsahu pro weby Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz se od července postaví tříčlenné představenstvo ve složení Vladimír Dušánek, David Pírek a Petr Šabata.

Seznam.cz získá téměř 93 % akcií Borgisu, zbylé podíly vlastní minoritní akcionáři. „Rozhodnutí ÚOHS o možnosti získání většinového podílu ve společnosti Borgis vítáme. Je to logické završení dvacetileté vzájemné spolupráce mezi Borgisem a Seznamem. Navýšení našeho podílu jsme s majitelem Borgisu Zdeňkem Porybným domluvili už v roce 2013 a po rozhodnutí ÚOHS ho nyní můžeme zrealizovat,“ komentuje rozhodnutí Pavel Zima, člen představenstva Seznam.cz, a upřesňuje, že přesné plány týkající se budoucího rozvoje a směřování vydavatelství budou předmětem diskuzí s novým vedením.

„Jsem rád, že máme vlastníka, který dává záruku, že se redakce bude těšit jako dosud plné samostatnosti,“ říká k rozhodnutí ÚOHS Zdeněk Porybný, dosavadní majitel vydavatelství Borgis a šéfredaktor deníku Právo. Podle svých slov věří, že pro zaměstnance i čtenáře Práva je to přívětivá zpráva, protože spojení s českou internetovou jedničkou dává v současných turbulentních časech jistotu, že jimi deník úspěšně projde bez ztráty kvality obsahu.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nedojde na základě spojení Borgisu a Seznamu k narušení hospodářské soutěže na tuzemském mediálním ani reklamním trhu.

V čele Borgisu stojí Dušánek, Pírek a Šabata

Nové vedení ve složení Vladimír Dušánek, David Pírek a Petr Šabata se vedení Borgisu ujalo 1. července. „Před dvaceti lety jsem pomohl domluvit spolupráci mezi Seznamem a Borgisem a jsem rád, že takovou dobu vydržela a vyvrcholila tímto spojením. Naším cílem bude vrátit vydavatelství zpět do zisku po těžkém roce 2022, kdy se kvůli ekonomické situaci výrazně navýšily náklady. Soustředit se budeme hlavně na online část, která bude pro Borgis rozhodující,“ přibližuje aktuální kroky Vladimír Dušánek, který stále působí jako šéfredaktor serveru Novinky.cz.

Petr Šabata, zástupce šéfredaktora deníku Právo, doplňuje: „Borgis má nyní výbornou příležitost ještě zkvalitnit svůj redakční tým a nabízet atraktivní obsah pro stávající i nové uživatele a čtenáře.“ Šabata v minulosti působil jako šéfredaktor Českého rozhlasu Plus, deníků MF Dnes, Hospodářské noviny, slovenské Pravdy a jako zástupce šéfredaktorky SME. Pro tato média psal i komentáře a analýzy.

„Začleněním společnosti Borgis do skupiny Seznam.cz jsme získali silného partnera a tato synergie nám do budoucna umožní růst a posílit pozici našeho produktového portfolia na mediálním trhu,“ uzavírá za nové vedení David Pírek, který v Borgisu pracuje již více než 25 let na technických pozicích a jeho kompetencí je agenda týkající se provozu, výroby a technologického zázemí společnosti.

Aneta Kapuciánová

PR manažerka a tisková mluvčí

Sdílet na sítích