Seznam Zprávy představují investigativní podcastovou minisérii Slopné: Kdo je vrah?

Hana Holubová 19. října 2023

Investigativní reportérka Seznam Zpráv Adéla Jelínková s fotografkou Christine Havranovou zkoumají v podcastové minisérii „Slopné: Kdo je vrah?“ případ, který se odehrál v září 2011. Na materiálech k podcastu pracovaly přes rok, nejde přitom o pouhou rekapitulaci kriminálního případu, novinářky ve spisech i v terénu objevily dosud neznámé stopy. Nyní odkryjí, zda se mohl stát jeden z největších justičních omylů v Česku.

Když v září 2011 v klidné obci Slopné na Zlínsku náhle zemřel penzista Miroslav Sedlář, pár dní to na žádný zločin nevypadalo. Místo činu rodina uklidila a o vraždě nikdo nemluvil. Až soudní patolog přišel na to, že 77letý muž nemohl spadnout ze schodů, jak zněla původní verze příčiny jeho úmrtí. Miroslava Sedláře někdo ubil.

Po dlouhém vyšetřování obvinila policie dva muže: Maroše Straňáka a Davida Šimona. Ukazovaly na ně pachové stopy. Oba soud nejdříve osvobodil, ale poté se do věci vložil nový svědek a muži byli nakonec odsouzeni na 24 a půl, respektive 20 a půl roku. Po více než 11 letech stále odmítají uznat svou vinu, i když by tím získali šanci na podmínečné propuštění.

„Mluvily jsme se všemi lidmi, kterých se případ nějakým způsobem týká – ať už s vyšetřovateli případu, odsouzenými Marošem Straňákem a Davidem Šimonem nebo svědky. A přicházíme s řadou nových důkazů, které zásadním způsobem mění pohled na příběh vraždy ve Slopném tak, jak jej předkládali právě vyšetřovatelé, žalobce nebo soudy,“ říká autorka podcastu Adéla Jelínková.

Podcastová série tak nabízí nebývale detailní rozbor polozapomenuté kauzy, v níž justice dosud přehlížela stopy, které mohou ukazovat na jiné pachatele.

„Za ten rok jsme objevily i nové svědky, ale především někteří původní svědci změnili výpovědi. Tyto skutečnosti jsou natolik zásadní, že by si zasloužily soudní přezkum,“ míní Jelínková.

Podcastová série vzniká pod hlavičkou 5:59, a doplní tak precizní investigativu o jedinečný vyprávěcí styl, který je pro zpravodajský podcast Seznam Zpráv typický. Jeho součástí je i na míru připravený sound design od hudebníka Martina Hůly, který citlivě reaguje na dějové zvraty.

„Pro náš tým je to premiéra na poli tzv. narativních podcastů, což je žánr, který jsme si vždy chtěli vyzkoušet. Takto silné téma si o pečlivě vystavěné vyprávění doplněné originálním sound designem přímo říká,“ podotýká moderátorka podcastu 5:59 Lenka Kabrhelová.

„Posluchači se můžou těšit na podcast s prvky true crime, který jim ale zároveň odhalí nečekané až mrazivé souvislosti o českém justičním systému,“ dodává Kabrhelová.

První díl série vyjde v podcastu 5:59 už v pátek 20. října. Poslechnout si ho bude možné na Seznam Zprávách nebo ve všech podcastových aplikacích, právě v kanálu podcastu 5:59. V dalších dnech se na Seznam Zprávách objeví články, které podcast „Slopné: Kdo je vrah?“ doplní obrazovými materiály z vyšetřování.

Hana Holubová

PR specialista

Sdílet na sítích