Rozhovor s Lenkou W. Císařovou: Jak poznat kvalitní článek?

Jak v éře generovaných textů rozpoznat kvalitní článek? Jaké atributy musí splňovat autorský text? A kde leží hranice mezi autorským a opsaným článkem? To jsou otázky, na které v rozhovoru s Terezou Strnadovou, šéfeditorkou domovské stránky Seznamu, odpovídala akademička Lenka W. Císařová.

Lenka W. Císařová v úvodu vysvětlila, jaký je rozdíl mezi zpravodajstvím a publicistikou. Zatímco zpravodajství vždy musí stát na faktech a zdrojích, publicistické texty zrcadlí názory a postoje – ať už samotného autora, nebo dalších lidí. Důležité je, aby pro čtenáře bylo snadno rozpoznatelné, do které skupiny konkrétní článek patří.

Lenka Waschková Císařová je docentkou Katedry mediálních studií žurnalistky na FSS MUNI v Brně, kterou také do loňska vedla. Věnuje se výzkumu a vědě, publikuje v odborných časopisech, snaží se vzdělávat novou generaci nejen novinářů a mediálních odborníků v Česku. Je také členkou expertní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.

Jak ale poznat, jestli je článek – ať už zpravodajský, nebo publicistický – kvalitní? Lze kvalitu textu vůbec změřit? A podle jakých znaků zjistit, že si autor s textem dal práci a nenechal si ho vygenerovat pomocí AI? To se dozvíte v záznamu rozhovoru.

Sdílet na sítích