29. 1. 2015

Jak jsou na tom Češi se znalostí nových technologií? Sami by si dali 2-

image

Auta schopná jezdit bez řidiče, opasek upozorňující na váhu či kojenecká láhev, která dává pozor na to, jak rychle miminko pije. To je jen krátký výpis toho, co je v těchto dnech k vidění na největším veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas. Jak je na tom česká internetová populace ve sledování technologických novinek či ve znalostech a dovednostech z oblasti počítačů, tabletů a mobilů? Tím se zabýval průzkum Seznam.cz Výzkumníka.

Podle průzkumu téměř 75 % všech dotázaných sleduje novinky ze světa vědy a techniky (z toho většina spíše ano). Není překvapením, že skupina, která je v oblasti mobilních a počítačových novinek jako doma, jsou dnešní dvacátníci. Z odpovědí však vyplynulo, že stejný koníček má i 76 % seniorů starších 60 let. Informace o tom, co se doma i ve světě v technologické „branži“ děje, nejčastěji hledáme na internetu, a to na obecných webových stránkách (56 %), ale i na těch specializovaných (45 %). Jedním z dalších zdrojů informací jsou pro nás naši kolegové a známí (30 %).

Kde hledáme informace o technologických novinkách?

image

Češi jsou horší dvojkaři
„V rámci průzkumu jsme se účastníků také ptali, jak by sami sebe oznámkovali ve znalostech a dovednostech v oblasti počítačů, tabletů a mobilů. Při zprůměrování všech odpovědí nám vyšlo, že by si internetově aktivní Češi dali za znalosti dva minus a za dovednosti v ovládání zmíněných technologií dvojku. Jako pozitivní fakt vnímám to, že 65 % dotázaných je se svými znalostmi a dovednostmi spokojeno, cítí však, že je co zlepšovat,“ řekl Michal Nosek, specialista výzkumu trhu ve společnosti Seznam.cz.

image

Jen 14 % lidí uvedlo, že je se svým uměním ovládat technologie spokojeno a nechce se dál vzdělávat. Větší vůli zlepšovat se mají muži a mladší respondenti, starší na učení nových věcí rezignují (26 % seniorů ve věku 60+ je se současným stavem nespokojeno, ale zároveň s tím nechce nic dělat). Z průzkumu také vyplývá, že chtějí-li se uživatelé zlepšovat, většinou jde o potřebu celkového vylepšení práce s IT s cílem získat maximální samostatnost.

image
image

Michal