Ve středu 13. 4. 2016 prošel třetím čtením návrh hazardního zákona, tedy balík legislativních aktů, které by měly od 1. 1. 2017 regulovat loterijní trh na území České republiky. Bohužel i přes velkou debatu jak v médiích, tak i na půdě Poslanecké sněmovny ČR (dále jen „PSP“), prosadili poslanci návrh zákona i s kontroverzním § 82, zavádějícím blokaci webových stránek nelegálních subjektů hazardního trhu.
Je s podivem, že i přes zjevné nedostatky a vlastní neúčinnost tohoto nástroje, si Ministerstvo financí (dále jen „MF“) jako předkladatel návrhu zákona trvá stále na svém. Vliv hazardních společností na MF je patrný například z úvodního proslovu samotného ministra financí na půdě PSP, kdy citoval z dopisu od šéfa jedné z velkých loterijních společností a prezentoval přítomným mapu údajné blokace na území Evropské unie, připravenou organizací, zastupující největší české hráče na loterijním trhu. Následně ve večerním vysílání České televize i náměstek MF Ondřej Závodský (který při svém působení na ministerstvu vnitra sám upozorňoval na pochybné zakázky a korupci) nepopřel při přípravě novely jednání s jinými „odborníky“ než jsou zástupci digitálního světa, i přestože se jich sporné ustanovení dotkne nejvíce.
Současné znění platného loterijního zákona pochází z roku 1990. Od té doby bylo velmi málo pokusů, jak loterijní zákon novelizovat, převážně z důvodu jeho politické citlivosti a velké hazardní lobby. K první změně došlo až v roce 2011, kdy byla prosazena novela loterijního zákona s účinností od 1. 1. 2012. Velká debata se v té době rozhořela v souvislosti s pozměňovacím návrhem, zavádějícím blokaci nelegálních webových stránek. Ale tehdejší politická reprezentace vyslyšela odborníky z řad digitálních společností, mezi které patřila i společnost Seznam.cz, a po velkém tlaku z řad veřejnosti (byla sepsána petice „Internet bez cenzury“, pod kterou se podepsalo za jeden víkend více jak 13.500 osob) možnou blokaci webových stránek stáhla.
Tlak veřejnosti i ochota odborníků diskutovat o tématu s předkladatelem návrhu zákona byla nyní srovnatelná s rokem 2011, ale tentokráte nebyly mimo výše zmíněné vyvolené skupiny vyslyšeny ani argumenty, ani odborníci. Hazardní zákon bude v nejbližší možné době postoupen k dalšímu projednávání Senátu ČR. Zůstává tedy otázkou, zda alespoň senátoři zváží možný dopad znění § 82 na digitální průmysl a zabrání tak možnosti, aby se stávající ustanovení zavádějící cenzuru internetu nepřeneslo i do jiných oblastí a v budoucnu tak např. Ministerstvo obrany nerozhodovalo o blokaci stránek nepohodlných prodejců zbraní, či Ministerstvo zdravotnictví o webových stránkách s léčivy, které nebudou podle úředníků vhodné k distribuci na českém trhu.