V okresních městech je 14 % z celkové nabídky pozemků. Připravte se ale na kompromisy

20. dubna 2017

V posledních letech se obrací trend, kdy Češi houfně odcházeli z měst a stavěli si nové domy v satelitních městečkách a vesnicích kolem měst. Bydlet ve městě je přitažlivou variantou pro stále více lidí – výhodou je dobrá infrastruktura, dostupné školy a kroužky pro děti, často i lepší nabídka zaměstnání a další klady. „Nejčastěji se hovoří o bydlení v bytech, na nejnavštěvovanějším serveru českých realit jsme se ale podívali, jestli je vůbec možné koupit si v okresních nebo krajských městech pozemek pro stavbu domu. A výsledek? Parcely ve městech jsou stále k dispozici, ale počítejte s tím, že hledání té pravé si vyžádá více peněz, a buďte otevření ke kompromisům,“ říká Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz

Typický pozemek je 1200 m2 velký a stojí 1 500 000 Kč

Na co se máte připravit, když chcete bydlet v okresním či krajském městě? Typický městský pozemek je 1200 m2 velký a stojí kolem 1 500 000 Kč. Nabídka parcel s kompletním přivedením sítí a těch bez jakýchkoli přípojek je až na výjimky podobná napříč českými městy. Třetina pozemků je zasíťovaných, čtvrtina je částečně zasíťovaných a nejvíce, tj. 41 % nabízených pozemků, je zcela bez sítí. „Zajímavé je, že zasíťované pozemky jsou sice dražší než nezasíťované, ale ne nijak výrazně. V některých krajích jsou sice dražší o více než třetinu (Jihočeský, Karlovarský, Olomoucký, Středočeský), ale jinde se dá pořídit metr čtvereční za takřka stejnou cenu jako nezasíťované, nebo jsou dokonce paradoxně levnější (Pardubický, Vysočina). Nejlevněji vyjdou částečně zasíťované pozemky,“ komentuje Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

image

Cenová mapa ČR ke stažení

V okresních městech je nabídka pozemků menší, protože výběr je omezený. Většinou bude zájemce vybírat z několika desítek kusů. Pro základní orientaci je možné říci, že ve městech zájemci najdou kolem 45 pozemků. Více jich najdeme v krajských městech. „Výjimkou je pouze Vysočina, kde je větší nabídka v Havlíčkově Brodě než v Jihlavě, a také ve Zlínském kraji, kde je nejvíce volných pozemků v Kroměříži,“ upřesňuje Zadák. Jsou města, v nichž je nabídka velice nízká: „Například ve Žďáru nad Sázavou, Nymburce, Tachově, Pelhřimově, Bruntále nebo Hodoníně se u nás inzeruje méně než pět volných pozemků,“ komentuje Zadák a dodává: „Naopak v Brně, Kroměříži, Plzni, Liberci, Karviné či Frýdku-Místku je více než sto volných pozemků. Pokud tedy netoužíte po parcele v centru města, budete si moci více vybírat.“ Suverénním rekordmanem je město Ostrava, kde je na serveru Sreality.cz více než 450 volných pozemků ke koupi. Hlavní město se každému srovnání naprosto vymyká. V Praze, respektive v širším okolí, je relativně velká nabídka pozemků, avšak jejich ceny jsou takřka čtyřikrát vyšší než ve zbytku ČR. Proto nebyly do celorepublikových statistik započítány.

image

Tabulka ke stažení

Jak Češi kupují pozemky? Mají obvykle vyhrazenou částku na investici a podle ní hledají vhodný pozemek

„Z našich dat vyplynulo, že se velikost pozemků přizpůsobuje průměrné kupní síle lidí. Podstatná tudíž není výměra, ale celková cena kupovaného pozemku. V ‚levnějším‘ městě se proto nabízejí větší pozemky, v ‚dražším‘ městě jde o pozemky menší. V současnosti se obvyklá cena pozemku pohybuje kolem 1,5 milionu korun. Kupující počítají s tím, že se této úrovni investice velikost pozemku přizpůsobí,“ komentuje Zadák a dodává: „Většinou platí, že za obvyklých podmínek nelze získat pozemek s velkou rozlohou a v atraktivní lokalitě za nízkou cenu. Jednu z těchto proměnných je třeba obětovat – buď si koupíte velký pozemek ve skvělé lokalitě za vysokou částku, nebo za průměrné peníze ve stejné lokalitě koupíte pozemek menší, nebo si koupíte velký pozemek za rozumné peníze, ale třeba dále od centra města.“


V kterých městech jsou pozemky nejlevnější a v kterých nejdražší?

Ceny pozemků obvykle korelují s cenami bytů v lokalitě. Většinou platí pravidlo: „Čím větší město, tím dražší pozemky.“ Výjimku tvoří jen Ústí nad Labem a Ostrava, kde jsou pozemky levnější než v ostatních městech v kraji. Jinak bývají vždy nejdražší pozemky v regionu v krajských městech.

Nejdražší pozemky v krajských městech jsou:

 • Brno (3500 Kč)
 • Hradec Králové (2500 Kč)
 • České Budějovice (2100 Kč)
 • Olomouc (2000 Kč)

Kromě krajských měst jsou pak drahé pozemky ve středních a západních Čechách:

 • Beroun (1800 Kč)
 • Rokycany (1775 Kč)
 • Kladno (1761 Kč)
 • Domažlice (1721 Kč)

Naopak nejlevnější pozemky v okresních městech najdete v lokalitách:

 • Semily (382 Kč)
 • Svitavy (457 Kč)
 • Jindřichův Hradec (472 Kč)
 • Česká Lípa (475 Kč)
 • Strakonice (478 Kč)

Z krajských měst je nejlevněji v městech:

 • Ústí nad Labem (749 Kč)
 • Ostrava (912 Kč)
 • Jihlava (980 Kč)
 • Pardubice (1100 Kč)

Pozn.: všechny ceny jsou uvedeny za jeden metr čtvereční

Sdílet na sítích