Ve druhém čtvrtletí roku 2025 byly nabídkové ceny středně velkých staršíchbytů* v České republice o 16 % vyšší než ve stejném období roku předcházejícího. V posledních šesti měsících je tak tempo zdražování bytů na českém realitním trhu stabilní. Vyplývá to z aktuálních dat portálu Sreality.cz a Indexu Sreality.cz, který sleduje vývoj nabídkových cen bytů v celém Česku. Za zmínku stojí, že v souvislosti s letošním zdražováním bytů stoupá zájem o mikrobyty.
Ve druhém čtvrtletí 2025 byla průměrná nabídková cena bytů v Česku, které byly inzerovány na portálu Sreality.cz, 81 117 Kč/m2. V porovnání s druhým kvartálem roku 2024 nabídkové ceny bytů meziročně vzrostly o 16,3 %. „Zdražování bytů jde samozřejmě ruku v ruce s mírným poklesem úrokových sazeb a větším zájmem o nemovitosti,“ komentuje vývoj Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.
V Moravskoslezském a Ústeckém kraji mají byty dražší dokonce zhruba o čtvrtinu
Nejvíce nabídkové ceny meziročně vzrostly v Moravskoslezském (o 26 %), Ústeckém (o 24 %) a Královéhradeckém kraji (o 22 %). Nejméně naopak ceny bytů vzrostly v Libereckém kraji (o 9 %). Pokles cen nevykázal žádný český kraj.
„Meziroční tempo růstu nabídkových prodejních cen bytů je v první polovině roku 2025 konstantní. Z Indexu Sreality.cz vidíme, že v prvních šesti měsících letošního roku rostly nabídkové ceny meziročně v rozmezí od 16,5 % do 17,7 %,“ komentuje vývoj trhu Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz.
Mikrobyty se těší značnému zájmu kupujících a prodávají se rychle
Za zmínku stojí i to, že v poslední době se značnému zájmu u kupujících těší hodně malé bytové jednotky, tzv. mikrobyty. **
„Velmi malé bytové jednotky jsou zejména v Praze velkým tématem. Nemovitosti v hlavním městě jsou velmi drahé, proto řada zájemců o koupi bytu zvažuje ty nejúspornější varianty, často na nejnižší hranici velikosti bytových jednotek,“ uvádí Hana Kontriš, manažerka Oborových služeb Seznam.cz.
Data z portálu Sreality.cz ukazují, že ve druhém čtvrtletí roku 2025 byl v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o mikrobyty zvýšený zájem o 56 % (o tolik procent meziročně vzrostl průměrný počet zobrazení detailu inzerátů mikrobytů za den na portálu Sreality.cz). Návštěvníci portálu Sreality.cz měli také v tomto období vyšší zájem o mikrobyty než o byty ostatních velikostí***.
Na zvýšený zájem o mikrobyty poukazuje rovněž průměrná doba inzerce mikrobytů na portálu Sreality.cz ve druhém čtvrtletí 2025. Mikrobyty v tomto období zůstávaly v nabídce inzerovaných bytů necelé dva měsíce a oproti bytům ostatních velikostí byly na portálu Sreality.cz inzerovány nejnižší průměrnou dobu. Porovnání se stejným obdobím předchozího roku navíc ukazuje, že mikrobyty v současnosti zůstávají v nabídce bytů na Srealitách.cz kratší dobu a že průměrná doba inzerce mikrobytů meziročně poklesla (a to o -41 %). To značí, že malé byty jsou v současné době mezi kupujícími populární a prodávají se velmi rychle.
Mikrobyty jsou v nabídce hlavně v Praze
Pokud jde o mikrobyty k prodeji inzerované na portálu Sreality.cz v letošním druhém čtvrtletí v jednotlivých krajích Česka, nejvíce jich bylo nabízeno v hlavním městě Praze (více než 400 mikrobytů). „Právě v nejdražším tuzemském městě zájemci o koupi bydlení hledají, kde ušetřit. Důkazem toho je rychlejší tempo zdražování panelových bytů, které dotahují ty cihlové, ale i aktuální zájem o velmi malé bytové jednotky,” komentuje Hana Kontriš.
* Do analýzy byly zahrnuty byty inzerované na portále Sreality.cz o výměře 50 až 80 m² a s dispozicí 2+kk, 2+1, 3+kk, 3+1 (v případě krajů bez ohledu na dispozici), které jsou v osobním vlastnictví a jsou ve velmi dobrém a dobrém stavu nebo jsou po rekonstrukci (nově postavené byty nebyly do analýz zahrnuty).
** Za mikrobyty jsou v analýzách považovány byty k prodeji o velikosti 16 až 30 m2, které jsou v osobním vlastnictví a na základě svého stavu spadají do těchto kategorií: velmi dobrý, dobrý, špatný, ve výstavbě, novostavba, před rekonstrukcí, po rekonstrukci a v rekonstrukci.
*** Vzorek všech bytů k prodeji nabízených na portálu Sreality.cz zahrnoval byty o velikosti 16 až do velikosti 600 m2 , které jsou v osobním vlastnictví a na základě svého stavu spadají do těchto kategorií: velmi dobrý, dobrý, špatný, ve výstavbě, novostavba, před rekonstrukcí, po rekonstrukci a v rekonstrukci.
Nájemní i prodejní ceny starších bytů* střední velikosti v celé Praze i v jejích všech deseti obvodech** meziročně podražily. V prvním čtvrtletí roku 2025 jste mohli byt v Praze koupit o 16 % dráže než ve stejném období předchozího roku. Za pronájem bytu jste zaplatili zhruba o desetinu více. Kdo chce investovat do vlastního co …
Průměrná nabídková prodejní cena chat a chalup* v ČR inzerovaných na portálu Sreality.cz byla v prvním čtvrtletí letošního roku o necelých 9 % vyšší než ve stejném období roku předcházejícího. Zájem** o chaty a chalupy k prodeji přitom meziročně poklesl zhruba o třetinu, zatímco jejich nabídka je větší. V prvním čtvrtletí roku 2025 dosahovala průměrná nabídková prodejní …
V prvním čtvrtletí roku 2025 byly nabídkové ceny středně velkých starších bytů* v České republice o 18 % vyšší než ve stejném období roku předcházejícího. A tempo zdražování se stále mírně zrychluje. Vyplývá to z aktuálních dat portálu Sreality.cz a Indexu Sreality.cz, který sleduje vývoj nabídkových cen bytů v celém Česku. Pokud porovnáme první kvartály …
Zpracování osobních údajů
Za účelem využití služby „Newsletter Seznam.cz” dostupné na internetové adrese (URL) https://blog.seznam.cz (dále jen „Služba“) uživatelem Služby (dále jen „Uživatel“) je společnost Seznam.cz, a.s., IČO 261 68 685, se sídlem Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, provozovatel Služby (dále jen “Provozovatel”) oprávněna zpracovávat osobní údaje Uživatelů (zejména adresné a popisné údaje v rozsahu níže uvedeném), které tito Uživatelé poskytnou Provozovateli v rámci užívání Služby.
Osobní údaje Uživatele budou zpracovány Provozovatelem v nezbytném rozsahu za účelem poskytování Služby, a to zejména za těmito účely:
za účelem zařazení kontaktních údajů do databáze Provozovatelem a za účelem zasílání obchodních nabídek Uživateli ze strany Provozovatele;
za účelem zařazení kontaktních údajů do kontaktů Provozovatele za účelem vzájemné budoucí komunikace Provozovatele a Uživatele.
Takové zpracování osobních údajů je zákonné, jelikož je nezbytné pro splnění smlouvy, na jejímž základě Uživatel užívá Službu, a jejíchž smluvní stranou je Uživatel, jako subjekt osobních údajů.
Provozovatel postupuje při zpracování osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně osobních údajů, dále jen „nařízení“), zákonem č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, zákonem č. 111/2019 Sb., kterým se mění některé zákony s přijetím zákona o zpracování osobních údajů, zákonem č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a dalšími právními předpisy upravující ochranu osobních údajů.
Podrobnější informace o nakládání s osobními údaji jsou uvedeny na internetových stránkách Provozovatele, a to v příslušné sekci.