Letošní Vánoce budou ve znamení online nákupů. Na internetu bude shánět dárky 87 % internetové populace

26. listopadu 2014

image

Internet se stává prostředkem pohodlného nakupování vánočních dárků. Vnímá jej tak 99 % účastníků pravidelného předvánočního průzkumu realizovaného přes Seznam.cz Výzkumník. Výsledky také ukazují vzrůstající oblibu nakupování ve virtuálním prostoru. V roce 2011 si internet pro hledání a nákup vánočních dárků zvolilo 74 % dotázaných, letos se na vánoční nákupy po internetu chystá 87 % respondentů. Může za to především zvětšující se důvěra v bezpečnost nakupování na internetu.

„Lidé se naučili být na internetu obezřetnější, při objednávání zboží se nesoustředí jen na cenu a nakupují u prověřených prodejců, popřípadě si neznámé obchody předem ověří. I to může být důvodem zvětšující se důvěry v bezpečnost e-shopů, která od roku 2011 vzrostla ze 77 % na dnešních 86 %,“ řekl Milan Šmíd, manažer Zboží.cz. Zvětšující se znalost a výhody internetového nakupování dokazuje i rostoucí trend ve využívání cenových srovnávačů. Za poslední rok je vyzkoušelo o 5 % více lidí, celkem 91 % dotázaných a 85 % z nich tuto zkušenost hodnotí pozitivně.

Zajímavým faktem je, na rozdíl od loňského roku, klesající důležitost ceny výrobku či služby při výběru e-shopu. Jako velmi důležitou ji zmiňuje 77 % dotázaných, což je o 6 % méně než před rokem. „Mnohem větší důležitost než v roce 2013 lidé přikládají reputaci samotného obchodu (nárůst o 4 % na 59 %) a způsobu doručení (nárůst o 4 % na 63 %). Čím dál častěji si lidé volí možnost osobního odběru. E-shopy by neměly zapomenout vyplnit na svých stránkách, ale i na příklad na Zboží.cz svá výdejní místa. Uživatelé si budou moci hledané produkty filtrovat i podle lokality odběru, což ocení především ti, kteří nechávají nákup dárků na poslední chvíli a vsází na možnost osobního odběru. Více informací o tom, jak se obchody mohou připravit na Vánoce, naleznou v našem newsletteru,“ doplnil Šmíd.

Jak budou vypadat internetové Vánoce 2014?
Podle v pořadí již čtvrtého ročníku předvánočního průzkumu realizovaného přes Seznam.cz Výzkumník se pro dárky na síť vydá 87 % internetové populace a 83 % využije k nákupu internetové srovnávače. Zajímavostí je, že 2 % dotázaných se do internetových prodejen vydají letos poprvé. A jaké dárky si letos vyberou? Struktura plánovaných dárků je téměř shodná jako vloni. Lidé kupují pod stromečky zejména kosmetiku (72 %), knížky (65 %), oblečení (63 %) a drobnosti pro různé koníčky (62 %). V porovnání s roky 2011 a 2012 je patrný trend mírně rostoucího zájmu o dárky v podobě potravin nebo nápojů. „Kromě vánočních klasik jako jsou hračky, kutilské potřeby či malé spotřebiče, očekáváme zvýšenou poptávku po zábavní elektronice, zejména herních konzolích, tabletech (především v cenových kategoriích mezi 1 000 Kč až 2 500 Kč), a hlavně chytrých telefonech (nejvíce v rozmezí 3 500 – 4 500 Kč). Zajímavým dárkem by se mohly stát i erotické potřeby,“ řekl Marek Liška, generální manažer Mall.cz. image                                                            (Zdroj: Seznam.cz Výzkumník)

Podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci utratí letos o Vánocích nakupující v internetových obchodech o 15 % více než loni, a to až 21,5 miliard korun. „Letos počítáme s nárůstem počtu objednávek, protože objem nákupů přes internet dlouhodobě roste. I proto neustále rozšiřujeme sortiment, zrychlujeme dobu dodání a otevřeli jsme nová výdejní místa,“ řekla Hana Hutlová, vedoucí marketingového oddělení VIVANTIS a.s. Podle Seznam.cz Výzkumníka utratí na Vánoceza dárky více muži než ženyastarší lidé oproti mladým.Mezi lidmi staršími 45 let jich 15 % plánuje utratit za dárky více než 10 tisíc korun, naopak mezi mladými do 24 let tolik peněz utratí jen 4 % dotázaných. Více budou do Vánoc investovat také lidé s vyšším vzděláním a Pražané.

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 624; 11/2014

image
Blanka

Sdílet na sítích