Východní třetina Slovenska se dočká nových leteckých snímků

17. července 2017

Mapy.cz aktualizují po dvou letech třetinu leteckých snímků Slovenska. Letadla během vegetačního období 2016 fotila především Prešovský a Košický kraj. Téměř 12 tisíc „snímků“ pokrývá oblast 16 300 km2 mají rozlišení 30cm na jeden px.

Obrázek základů nákupního centra Eperia v Prešově v plném rozlišení ke stažení

Focení leteckých snímků je bytostně závislé na počasí a viditelnosti, proto je nutné jej dobře plánovat. V průběhu roku je pro pořizování snímků vhodné jen vegetační období, kdy mají stromy listy a zároveň je slunce dostatečně vysoko, aby objekty nebyly schovány ve stínu. Proto se soustředíme vždy na jednu oblast, kterou dokážeme pokrýt v dostatečné kvalitě,“ vysvětluje Petr Hofman, GIS specialista služby Mapy.cz.

Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech, kde lze sledovat průběh výstavby budov a infrastruktury. „Důležitá je pro nás i podrobnost nových snímků. Dnes pracujeme s rozlišeném 30 centimetrů na jeden pixel, které umožňuje snadnou orientaci ve městě i v otevřené krajině,“ upřesňuje Petr Hofman.

Surová data z 11 898 obrázkových plátů o rozměrech 10 000 x 10 000 px pokrývajících východní třetinu Slovenska zabírala 1,7 TB. Pro společnost Seznam.cz je pořídila společnost Eurosense. Po zpracování zabírají snímky 286 GB. Zájemci si mohou snadno ověřit rok pořízení snímku přímo v letecké mapě v levém dolním rohu.

Obrázek výstavby bytových domů v ulici Vodárenská v Košicích v plném rozlišení ke stažení

Honza Štěpán

Sdílet na sítích