Haptické mapy od Seznam.cz se rozšiřují do celé Evropy a budou oceněny Masarykovou univerzitou za přínos v oblasti vzdělávání

Aneta Kapuciánová 29. dubna 2019

Společnost Seznam.cz nově usnadňuje nevidomým cestování po celé Evropě. Na serveru Mapy.cz mohou získat speciálně upravené podklady pro ulehčení orientace pomocí hmatu. Aktuálně tedy haptické mapy pokrývají už přes 17 milionů kilometrů čtverečních. V celé Evropě a částečně i v jejím blízkém okolí si nevidomí mohou v Braillově písmu zobrazit více než půl milionu měst a obcí.

Plná verze plastických map vnímatelných dotykem je nově k dispozici pro všech 47 států Evropy. „Celkově máme teď v Braillově písmu popsáno 14 milionů ulic,“ říká Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz. Haptické mapy jsou dostupné na adrese www.hapticke.mapy.cz a postupně se rozšiřují i na další kontinenty. „Vykreslovat je možné i další světadíly. Řešíme ale přepis názvů měst ve státech, kde se nepoužívá latinka, což je časově náročný a ambiciózní proces. Jde ale rozhodně o práci, která má smysl,“ dodává Jeřábek.

Haptické mapy ocení Masarykova univerzita za přínos v oblasti vzdělávání

O celospolečenském přínosu haptických map svědčí cena, kterou společnosti Seznam.cz udělí v červnu brněnská Masarykova univerzita. V rámci oslav 100. výročí od založení ocení vysoká škola instituce a partnery, kteří se spoluprací s ní významně zasloužili o její rozvoj v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Vývoj haptických map je jen jednou z aktivit, kterým se česká internetová jednička  věnuje v rámci přístupnosti svých služeb, kdy se snaží, aby její produkty mohli používat skutečně všichni, tedy i lidé s handicapem.

Haptické mapy nabízí společnost Seznam.cz už pátým rokem. Umožňují automatické generování kartografických podkladů vhodných pro výrobu hmatových reliéfních map. Jsou jedinou veřejnou službou tohoto druhu na světě, která nabízí kontinuální zobrazení celé Evropy. Obsahují seznamy zkratek, legendu a seznam zájmových bodů. Nevidomí mohou mapy využívat ve třech měřítkách a spolu s hmatovou mapou volitelně dostávají i seznam zajímavých a užitečných míst ve vybrané oblasti (například restaurace, lékárny, zastávky MHD nebo bankomaty). Na vzniku haptických map dlouhodobě spolupracuje se Seznam.cz také středisko Teiresiás při Masarykově univerzitě a ELSA (Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami) při ČVUT v Praze.

Aneta Kapuciánová

PR manažerka a tisková mluvčí

Sdílet na sítích